Czym jest certyfikat HIP Dysplasia Institute

Czym jest certyfikat HIP Dysplasia Institute

Bycie rodzicem to niełatwa sprawa. Zanim dziecko nauczy się samodzielnie chodzić, mamę i tatę czeka długi okres nieustannego noszenia na rękach, kołysania i bujania. W chwilach gdy starszy maluch wciąż domaga się noszenia, a Ciebie bolą plecy, nieocenione okazuje się nosidełko ergonomiczne. Rodzice jednak mają mnóstwo pytań, a najważniejsze z nich brzmi: czy nosidła ergonomiczne są bezpieczne? Ze względu na to, że wszystkie nosidła Kinderkraft są ergonomiczne, a także posiadają potwierdzenie niezależnego Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawów Biodrowych (IHDI) co do uzyskania bezpiecznej pozycji maluszka, postanowiliśmy przybliżyć certyfikat International Hip Dysplasia Institute i wyjaśnić, czym on dokładnie jest.

Nosidło ergonomiczne – co to znaczy?

Zacznijmy jednak od najważniejszego, czyli od pytania czym jest nosidełko ergonomiczne. Przede wszystkim jest to miękkie nosidło, które równomiernie rozkłada ciężar dziecka – tak, by nie wyginać stawów oraz nie wymuszać nienaturalnej pozycji. W zwykłych, sztywnych nosidłach ciężar malucha opiera się na jego kroczu, co wpływa negatywnie na rozwój bioder dziecka. Oprócz tego cierpi jego kręgosłup (wynik przyjęcia wymuszonej, nienaturalnej dla małych dzieci pozycji – czyli wyprostowanych plecków). Nosidełka ergonomiczne, w przeciwieństwie do tych nieergonomicznych, umożliwiają maluchowi przyjęcie bezpiecznej postawy, czyli:

  • nóżki układają się w literę M,
  • miednica jest podwinięta, a plecki zaokrąglone,
  • ciężar ciała rozłożony jest równomiernie.

Oprócz tego nosidła ergonomiczne, takie jak np. nosidełko NINO, umożliwiają noszenie malców na brzuchu, tyłem do świata. W przypadku starszych dzieciaczków można je nosić na plecach, twarzą do świata.


Uwaga! Nigdy nie noś dziecka na brzuchu przodem do świata! 

Ciężar ciała malucha jest źle rozłożony, co negatywnie wpływa na jego postawę i rozwój bioder oraz kręgosłupa!


Oprócz powyższych zalet nosideł ergonomicznych malec ma także poczucie bezpieczeństwa (bycie blisko rodzica). Rodzic z kolei ma wolne ręce – może w tym czasie swobodnie zrobić zakupy, zająć się drugim dzieckiem lub zrobić kawę.

Nosidełko ergonomiczne – jakie wybrać?

Jeżeli wiesz już, że chcesz kupić nosidło ergonomiczne, to teraz pozostaje tylko kwestia tego, jakie wybrać. Polecamy kierować się nie tylko jakością materiałów oraz starannością wykonania nosidła, ale także możliwością zapewnienia dziecku bezpiecznej pozycji.

Nosidła ergonomiczne, w których można zapewnić dziecku odpowiednie ustawienie nóżek, często mają oznaczenie certyfikatu International Hip Dysplasia Institute.

Certyfikat International Hip Dysplasia Institute

Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych (IHDI) to organizacja non-profit, której celem jest poprawa zdrowia osób, które są dotknięte dysplazją stawu biodrowego. IHDI mocno angażuje się także w edukowanie pacjentów, ich rodzin, lekarzy oraz… rodziców.

Zbyt wczesne wsadzanie dzieci do nieergonomicznych nosideł może skutkować nieprawidłowym rozwojem stawów biodrowych – IHDI rekomenduje noszenie dzieci w nosidłach ergonomicznych i chustach, które mogą zapewnić prawidłowe ustawienie bioder, a co za tym idzie: ich prawidłowy rozwój.

Szczególnie do 6. miesiąca życia dbanie o prawidłowy rozwój bioderek jest bardzo ważne. Z tego też powodu należy przez cały ten najintensywniejszy okres rozwoju malucha pilnować, żeby dziecko było prawidłowo noszone i miało poprawnie ustawione nogi.

IHDI sprawdza wszystkie produkty, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój motoryczny bioder. Te nosidła, które są w stanie zapewnić malcom poprawną pozycję, oznaczane są certyfikatem International Hip Dysplasia Institute.

Nosidełka ergonomiczne – czyli jakie?

Wszystkie nosidełka Kinderkraft są ergonomiczne. Oznacza to, że można dziecko ustawić i zapiąć tak, by przyjęło ono bezpieczną dla rozwoju bioder postawę. Na dodatek wykonano je z miękkich materiałów, mają kapturek dla najmłodszych (do podtrzymywania głowy – np. gdy dziecko zaśnie) i specjalne ściągacze oraz rzepy, dzięki którym łatwiej je dopasować do wieku, wzrostu i wagi dziecka oraz rodzica. Dodatkowo posiadają wspomniany certyfikat International Hip Dysplasia Institute.

Nosidła, takie jak nosidełko MILO, mają także szereg udogodnień dla rodziców, takich jak kieszonka na drobiazgi w panelu, miękkie i szerokie pasy, które nie wbijają się w ramiona rodzica oraz pasy do regulacji. Można je złożyć i swobodnie schować do torby: przydadzą się nie tylko podczas wakacji, ale także codziennych spacerów.

Idziesz na zakupy i chcesz mieć wolne ręce? A może wyjeżdżasz za granicę i nie chcesz brać ze sobą wózka? A może po prostu Twoje dziecko nie chce być już wożone i zwyczajnie woli noszenie? Nosidło ergonomiczne może okazać się Twoim wybawieniem!

Komentarze(0)

Twój komentarz:

Ten formularz jest chroniony przez reCAPTCHA - zastosowanie mają Polityka prywatności i Warunki korzystania z usług Google.