7 pomysłów na zabawy sensoryczne z dzieckiem

7 pomysłów na zabawy sensoryczne z dzieckiem

Zabawy sensoryczne, czyli inaczej mówiąc - nauka poprzez zabawę - to jedna z najskuteczniejszych metod nauki dzieci. Ich zadaniem jest dostarczenie dziecku różnych bodźców, które stymulują rozwój zmysłów, a także poszerzają ogólnopojęte doznania zmysłowe i poznawcze.

Zabawy sensoryczne kojarzą się rodzicom ze żmudnym kontrolowaniem tego, co dziecko robi. Lub wręcz przeciwnie - ze spuszczeniem malca z oczu i okropnym bałaganem. Na szczęście do zabaw sensorycznych nie trzeba ani skomplikowanych, drogich zabawek, ani specjalnych przygotowań - wystarczy wykorzystać przedmioty codziennego użytku oraz spożywkę, którą każdy z nas ma w domu.

W naszym artykule pokażemy, jak czerpać radość z zabaw sensorycznych bez stresu o sprzątanie całego mieszkania po pięciu minutach rozrywki :) Uwierz nam - po wykorzystaniu pomysłów z tego artykułu już nigdy nie będziecie się nudzić, nawet podczas zimowych wieczorów!

Zabawy sensoryczne - co to jest?

Zabawy sensoryczne dla dzieci brzmią poważnie. Pod tym terminem jednak kryją się jednak najprostsze czynności, takie jak odkręcanie butelki, zakręcanie wody w kranie, odskakiwanie na bok w reakcji na upadający przedmiot. Te czynności to właśnie integracja sensoryczna i to właśnie jej uczy się dziecko podczas różnego rodzaju zabaw.

Jest to niezbędny etap rozwoju maluszka - dzięki niemu będzie w stanie poprawnie funkcjonować w życiu. Z wiekiem można rozwijać zabawy i je nieco bardziej komplikować. Na samym początku radzimy zacząć od najprostszych czynności. Jesteśmy przekonani, że część tych zabaw - jeżeli masz w domu kilkulatka - już od jakiegoś czasu towarzyszy Wam w życiu. Bawimy się z dziećmi naturalnie i intuicyjnie, często nie wiedząc, jak ogromny wpływ na ich rozwój ma dana zabawa.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które mogą Wam urozmaicić zimowe wieczory, a jednocześnie przynieść korzyść w rozwoju dziecka. Przede wszystkim jednak dostarczą Wam mnóstwo radości!

Rączki dziecka poznają nową fakturę - kolorowe cukierki i posypka, obok znajduje się kartonowy labirynt DIY

Zabawy plastyczne

Nie wszystkie dzieci lubią kolorowanie czy rysowanie - warto jednak, zanim skreśli się od razu zabawy plastyczne, sprawdzić czy naszego malucha to też dotyczy. Może nie lubi używać kredek? A może woli farby lub pisaki?

Normalnie dzieci dość szybko odnajdują się w pracach plastycznych. Szczególną miłością cechuje się malowanie palcami czy rysowanie mazakami po fakturach innych niż kartka papieru. Wykorzystaj do tego karton, stare gazety lub figurki z masy solnej (w przypadku malowania farbami).

Zwróć uwagę na to, by zapewnić dziecku różnorodność - testujcie razem różne metody malowania. Korzystajcie z własnych palców, ale też pędzelków, suchego makaronu czy waty. Farby, kreda czy pastele stanowią doskonały bodziec do poznawania świata i odkrywania różnych faktur, a także uczenia się zależności między mokrą farbą, a twardą kredą. Oprócz tego wspólne malowanie pozwoli Wam nawiązać więź.

Chłopczyk siedzi na krzesełku do karmienia LIVY Kinderkraft, maluje palcami na płótnie, jest skupiony i zrelaksowany

Wiemy, że rodzice obawiają się bałaganu - dlatego zarówno przy malowaniu, jak i wycinankach czy zabawach, wymagających kilku elementów (np. ryżu czy makaronu) polecamy posadzić dziecko w krzesełku do karmienia z tacką, która ma wysokie brzegi. Dzięki temu żadna rurka makaronu ani kuleczka nie ucieknie Wam na podłogę. Idealnym krzesełkiem do wszelkiego rodzaju kreatywnych zabaw będzie niezwykle stylowe krzesełko LIVY, które przy okazji wyczyścisz po dobrej rozrywce w kilka chwil - i to bez większego wysiłku.

Bibuła, klej, wycinanki

Kolejna zabawa, która sprawi dziecku mnóstwo radości, a przy okazji rozwinie jego zdolności manualne. Jeżeli Twoje dziecko ma kilka lat, to śmiało możecie razem wycinać rozmaite kształty przy pomocy nożyczek. Jednak wycinanki i bibuła dostarczą także mnóstwo zabawy i młodszym dzieciom - wystarczy im pokazać, że papier można drzeć, podobnie jak bibułę. Naucz dziecko tworzenia kulek z bibuły, daj mu klej i patrz, jak uczy się przyklejać swoje dzieła na karton.

Nie martw się, że maluch się pobrudzi - o to w tym chodzi. Dziecko musi poznawać fakturę przy pomocy własnego ciała, musi też uczyć się, że rozerwanie czegoś skutkuje “zepsuciem” kartki. Malec podczas tego typu zabaw uczy się zgniatać papier, robić kulki czy szatkować je na drobne. Zabawy z papierem doskonale stymulują zmysł dotyku dziecka. Sensoplastyka ogólnie pozwala tworzyć kreatywne dzieła, ale także zbliża do siebie dzieci i rodziców - jeżeli tylko ci nauczą się akceptować bałagan, który powstaje przy takiej zabawie :)

Pudełka różności

To chyba jedna z najciekawszych zabaw dla dzieci. Pamiętasz, jak Ty kochałeś za szkraba buszować po kartonowych pudłach, które zostały z przeprowadzki? Albo gdy dobierałeś się do szafy rodziców? Dzieci to naturalni, mali odkrywcy. Nie zabijamy w nich tej ciekawości świata - a wręcz przeciwnie, podsycajmy ją!

Pudełko różności można stworzyć w kilka chwil. Wystarczy - oczywiście - pudełko, a także przeróżne skarby, które Twoje dziecko zbiera na dworze. Mogą to być kamyki, szyszki a nawet garście piasku, które malich przyniósł z dworu. Możesz także wrzucić do środka suchy makaron, trochę ryżu, groch oraz muszelki. Tak naprawdę w pudełku można umieścić wszystko, co masz pod ręką - w domu i na spacerze.

Maluch może mieć różne zadania - może po prostu wyciągać przedmioty z pudełka, ale gdy jest nieco starszy, to możesz poprosić, by zgadywało, czego właśnie dotyka.

Rączka dziecka dotyka ziarenek, na których są dziecięce kolorowe zabawki. Maluch poznaje przy pomocy dotyku nową fakturę przedmiotów

Piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny to zabawa dla całej rodziny. Dzieci przyciąga mnogością kolorów oraz miłą w dotyku fakturą, a rodziców - dodatkami, które ułatwiają sprzątanie. Maluchy, szczególnie te młodsze, będą zachwycone piaskiem kinetycznym, dadzą też rodzicom chwilę wytchnienia.

Od czego zacząć zabawę z piaskiem kinetycznym? Najpierw kup miejsce, w którym dziecko będzie mogło się bez przeszkód bawić. Dobrym pomysłem są najzwyklejsze, dmuchane baseniki. Następnie zaopatrz się w piasek w różnych kolorach oraz foremki. Tak - z tego piasku można robić przepiękne babki w najróżniejszych kształtach. To między innymi dlatego dzieci tak go uwielbiają :)

Zabawa makaronem

Do tego typu zabaw gorąco polecamy najpierw zorganizować dziecku odpowiednią przestrzeń do zabawy - głównie dlatego, że doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że pokruszony makaron chrzęszczący pod stopami to nic miłego. Dlatego radzimy bawić się z dzieckiem przy stole, lub - w przypadku młodszych szkrabów - na krzesełku do karmienia z tacką.

Mały chłopczyk o czarnych włosach buduje konstrukcję z drewna, jest bardzo skupiony, siedzi na krzesełku LIVY Kinderkraft

Jedną z wielu ról rodzica jest wspieranie dzieci na każdym etapie ich życia. Każdy z nas chciałby być blisko malca podczas odkrywania swoich pasji - w tym właśnie pomoże Wam krzesełko LIVY. Już od narodzin będziecie mogli mieć malucha blisko siebie, ponieważ krzesełko LIVY pełni także funkcję wysokiego leżaczka. Dziecko będzie na wysokości stołu, dzięki czemu nie będziesz musiał siedzieć na podłodze podczas zabawy. A gdy malec wyrośnie - zdejmiesz leżaczek i przekształcisz LIVY w krzesełko do karmienia, które łatwo wyregulujesz na wysokość.

Miejsce już masz. I… Co dalej? Możesz kupić gotowe kolorowe makarony, ale możesz także użyć barwnika, przeznaczonego do żywności. Maluchy chętniej będą się bawić kolorowym jedzeniem, niż klasycznym makaronem. Daj dziecku sznureczek lub - żeby zwiększyć poziom trudności - nitkę. I do dzieła!

Kolorowe woreczki strunowe

Kolorowe woreczki sprawią, że Twoje dziecko poczuje się jak w bajkowej krainie wróżek. Dzięki nim dowie się, w jaki sposób powstają barwy. Wystarczy do woreczków z zamknięciem strunowym wlać odrobinę farb w podstawowych kolorach (żółty, niebieski, czerwony). Wlej po dwa kolory (wystarczy odrobina) do każdego woreczka i podaj dziecku. Niech go ugniata i miesza ze sobą kolory - dzięki temu stworzy nową barwę!

Ta zabawa nauczy malucha związków przyczynowo-skutkowych, a przy okazji wesprze rozwój chwytu i koordynacji ręka-oko.

Tor przeszkód

Tor przeszkód to mnóstwo radości dla całej rodziny. A przy okazji dostarczy maluchowi nowych wrażeń - w końcu jak często pozwalacie mu ganiać bosymi stopami po dworze? Ta zabawa jest polecana szczególnie dzieciom, które mieszkają w blokach i nie mają styczności bosej stopy z ziemią.

Na podłodze przygotuj specjalną “trasę”, na której rozłożysz elementy o różnej fakturze. Pamiętaj tylko, żeby były delikatne i miękkie, żeby nie poranić wrażliwej stopy dziecka. Postaw na kawałki tkanin (np. wełnę, futerko, jedwab) czy papier (bibuła, karton). Możesz także wypełnić woreczki ryżem lub grochem. Jeżeli macie piasek kinetyczny, również możecie go wykorzystać.

Spacerowanie po takiej ścieżce zdrowia może być też przyjemne dla rodzica. W końcu ile razy Ty chodzisz bosą stopą po ziemi? :)

Zabawy sensoryczne w domu

Zabawy sensoryczne z dzieckiem korzystnie wpływają na jego rozwój. Ale - co najważniejsze - pozwolą Wam budować więź. Maluchy kochają wszelkie zabawy, które opierają się na dotyku i interakcji z rodzicem. Dzięki temu wspólnie możecie nie tylko rozwijać umiejętności swojego dziecka, ale i spędzać razem czas.

Zabawy sensoryczne dostarczą Wam mnóstwo radości i rozrywki - szczególnie w długie, deszczowe wieczory.

Komentarze(0)

Twój komentarz: